Műhely a műhelyben
2011. május 07. szombat, 20:24

2011. május 4-én, a Kommunikáció internet és média műhely tagjai Massányi Kinga meghívásának jóvoltából a Gombdinasztia műhelyébe látogathattak el, itt a gomb- és jelvénykészítés mesterségébe nyerhettek bepillantást. Grubits Zsuzsa beszámolója.

A nem túl tágas, mégis otthonos helyiségben mindössze csak néhány ember dolgozik, de szinte minden egyes gomb- és jelvényalkatrészt ők állítanak elő, mint például a jelvény alsó és felső részét vagy éppen az ahhoz kapcsolódó kis füleket. Ezekhez különböző eszterga- és présgépeket használnak, amelyek közül nem egyet Kinga nagyapja talált fel. Egy-két gép működési mechanizmusát és kezelését is megismerhettük, amelyek közül néhány áram nélkül, kézi meghajtással is működik.

A vállalkozást 1932-ben alapította Massányi József, majd fia, Tamás harminc évig állt az üzlet élén. 2006-tól lánya folytatja a tradíciót, aki más szemmel, az új generáció rugalmasságával és dinamizmusával vezeti a céget. A cég fő tevékenysége a behúzott gomb gyártása és személyes kereskedelme, de mára már a hangsúly a webes kereskedelmen van. A palettán a gombok új generációja, a hímzett gombok is megjelentek, amelyeket szintén saját hímzőgépükön, egyénre szabva készítenek. Viszonylag új terméknek számít a jelvény. Az internetes felületen (www.jelvenyexpressz.hu) már hozzáférhető egy jelvénykészítő alkalmazás, ahol mi magunk tervezhetjük meg a jelvényeket, majd küldhetjük el megrendeléseinket. Léteznek kör, négyzet és téglalap alakú jelvények is, többféle méretben: 26 mm-től egészen 70 mm-ig. Ezekre nemcsak képek kerülhetnek, hanem különböző idézetek vagy humoros, üzenetnek szánt rövid szövegek is.

Ahogyan azt a látogatás alkalmával, Kinga jelvényantropológiai bemutatójából megtudtuk, a jelvényeken korábban a kitüntetéseket értették, ezzel szemben ma már leginkább „kitűző”-ként vannak jelen a szóhasználatunkban. Rengeteg fajta van belőlük, ábrázolhatnak különböző kis színes figurákat, de jelképezhetik nemzeti identitásunkat vagy hovatartozásunkat is különböző zenei stílusokban, szubkultúrákban. Az ilyen típusú jelvények kitűzése leginkább az 1980-as évekre volt jellemző, amikor akár egész ruhadarabokat is beteríthettek a jelvények.

A mutatósabb darabokat ismét hordhatjuk csupán dekoráció céljából, hiszen nemrégiben újra divatba jöttek, elsősorban a fiatalok körében. Manapság nagyon népszerűek az egyedi kitűzők a különböző rendezvényeken: szalagavatókon, sporteseményeken, de még leánybúcsúkon is.

Massányi Kingától a műhely minden tagja az alkalomnak megfelelő, egyedi, névreszóló KIM-es jelvényt kapott.

 

Grubits Zsuzsa

 

 

kim_gombdinasztia

 

Módosítás dátuma: 2011. május 15. vasárnap, 11:59
 

Keresés

Google-ajánlat