Esszékötet-bemutató után
2013. december 17. kedd, 12:50

2013. december 16-án hétfőn este az ELTE Eötvös Kiadó bemutatta egyik legújabb könyvét,
A világhálóba keveredett ember című esszékötetet a Bálna kulturális központban.

A 78 szerző közül Tari Annamáriával, Dragon Zoltánnal, Fábri Györggyel, Réz Andrással kötetszerkesztőként beszélgettem.

 

cikk netessze jaksatimea kis 2

Jaksa Tímea fotója

 

Az élénk, vitás pontokat is érintő beszélgetés során a közel harmincéves, 1984-es Steve Jobs-videó kapcsán szó esett arról, hogy a pódiumbeszélgetés résztvevői mikor ütötték le az első számítógép- (már nem írógép-)billentyűt, mikor csatlakoztak először a netre, és ez megmaradt-e meghatározó emlékként. A múltidéző beszámolókból úgy tűnik, főként a számítógépes játékokhoz (Dragon Zoltán és Réz András erről sztorizott), illetve a szövegszerkesztőhöz (Tari Annamária meghatározó élménye egy majdnem kész könyv vírus miatti megsemmisülése, Fábri Györgyé pedig egy máig érvényes megállapításokat tartalmazó, 1989-ben írt tanulmány digitális elkészítése volt) köthető az első találkozás.

A következő témakör a munkához kapcsolódott: segíti-e a net a munkájukat, és vajon előfordul-e, hogy a multitasking üzemmód, azaz az egyszerre több teendővel való foglalatoskodás hátráltatja szerzőinket valamely tevékenységükben. Betekintést kaptunk többek között Réz András filmektől a japán nanorobotokon keresztül a paleolit diétáig vezető hálózatos-netes munkamódjába.

A magazin nem működő táblagép videó audiovizuális inputja adta a kérdést, hogy mire számíthatunk az oktatásban (a köznevelésben és a felsőoktatásban), hogyan kell majd tanítani a digitális eszközökkel felnövő diákokat, az új generációt. Arra a kérdésre, hogyan rendezi át a tanulás-tanítás folyamatát az, hogy a diákok bizonyos területeken, például a digitális kommunikációban jártasabbak a tanáraiknál, felvetődött a tekintély, az autoritás megkérdőjelezhetősége (mindennek utána lehet nézni a neten), a tudás struktúrájának megváltozása. A beszélgetés pergő vitává alakult.

A témakörben szinte kihagyhatatlan (közhely) az addikció, a függőség kérdése, vagyis mennyire függünk a gépektől, milyen sci-fi-szerű forgatókönyveket lehet elképzelni arra az esetre, ha hirtelen megszűnne az internet (vagy elmenne az áram). Tari Annamária szerint generációfüggő az addikció, azzal kapcsolódik össze, ki mennyire szocializálódott együtt a nettel: eszerint azok, akik még a net előtti korszakban nőttek fel, kevésbé függők, mint a netes időszakban születettek.

A közönség a beszélgetés alatt a frissülő Twitter-falon a #netesszekotet hashtaggel folyamatosan kérdezhetett, ezáltal is egyfajta multitasking tevékenységet megvalósítva (sőt közben Dragon Zoltán a pódiumról készített fotót a közönségről). A kérdéseket és kommentárokat − amennyire csak lehetett − a beszélgetőpartnerek igyekeztek beépíteni a beszélgetésbe.

Nyitott kérdéssel zártam a beszélgetést: vajon meddig lesznek még a kiadott kötethez hasonló nyomtatott könyvek, mikor váltják fel a könyveket az elektronikus könyvek,  mikor lesz már minden a felhőben, és meddig járhatunk még papír alapú könyvek bemutatóira.

A könyvbemutató beszélgetés után lehetőség volt a köteteket a szerzőkkel dedikáltatni.

A rendezvény remekül sikerült, a Jónás kézműves sörözőben telt ház volt.

 

 

Köszönöm az esszékötet mind a 78 szerzőjének, hogy vállalkoztak arra, hogy végiggondolják és megosszák velünk, hogyan változtatta meg az internet a gondolkodásukat, az életüket.
Köszönöm az Eötvös Kiadó minden munkatársának, hogy az első pillanattól kezdve mindenben segítették a kötet elkészülését és a könyvbemutató megszervezését.
Köszönöm a családomnak, a barátaimnak, a volt és jelenlegi hallgatóimnak, hogy a sok-sok beszélgetés során az elkészítésben mellettem álltak, illetve jelenlétükkel a könyvbemutatón támogattak, megerősítettek.

 

 

Utalások:

A bemutatón készült fényképek (Jaksa Tímea és Kiss Renáta fotói)

A kötet megvehető az Eötvös-pontokban is

A kötet Facebook-oldala

 

 

Tudósítások a bemutatóról és/vagy összefoglalók a kötetről:

(gyűjtés alatt)

Pölcz Ádám: Hatékonyabban beleszagolni a levegőbe... – A világhálóba keveredett ember (E-nyelv Magazin, 2014. március 1.)

Kocsis Katica: Cogito. Ergo? A világhálóba keveredett ember, esszékötet (Veszelszki Ágnes szerk.). ELTE Eötvös Kiadó, 2013. (prae.hu, 2014. január 25.)

Pál László: Könyvújdonság halasi szerkesztővel (Halasmédia, 2014. január 15.)

Hujber Szabolcs: Ha még lesz arcunk... Ember a világhálóban (Magyar Nemzet, 2014. január 11. 35. oldal; fotó a cikkről)

Pál László: A világhálóba keveredett ember (Halasi Tükör, 2014. január 8.; fotó a cikkről)

Ollé János: Világhálóba keveredünk (Ollé János blogja)

Ollé János: Távoli galaxis (Ollé János blogja)

Kocsis Katica: Megváltozhat a gondolkodás az internet hatására? (PRAE.HU, Bach Máté fotói, Klein László videója)

Gombos Zsolt: Hogyan változtatta meg az internet az életed? (Online Marketing Akadémia)

Bőgel György: És az Önét hogyan változtatta meg? (T-Systems Blog)

 

 

 

 

 

Keresés

Google-ajánlat