Szófelhő
kommunikáció feladat oktatás műhely tehetséggondozás internet digilektus konferencia média stílus módszertan facebook marketing stilisztika barangoló netszótár internetkommunikáció utazás szövegalkotás borkommunikáció infokommunikáció bormarketing bibliográfia stílusgyakorlat kreatív írás digital_communication digilect emotikon tipográfia írásgyakorlat pályázat marketolingvisztika retorika digitális_kommunikáció prezentáció emoticon communication visual_communication önéletrajz visualisation reklám életrajz szövegértés tárgyalástechnika vizuális kommunikáció folyóirat üzleti kommunikáció meme szövegértelmezés vizuális_kommunikáció szövegelemzés énmárka szövegnyelvészet memes vizualitás szöveggondozás
Karlsruhe, Ludwigsburg, Stuttgart, Strasbourg (2011. március) |
2011. március 21. hétfő, 16:36 |
Baden-Württemberg vegyestál, csipetnyi Elzásszal fűszerezve, frank-bajor körettel
1. nap Délutántól utazás, autópálya, autópálya, autópálya, Budapest−Karlsruhe.
2. nap Kezdődik a hét. Zoli nagyon elfoglalt, sűrű a programja (a munkával töltött időmről nem írok, és a továbbiakban az igék egyes száma azt jelenti, hogy Zoli dolgozott, tárgyalt, beszélt, utazott, én meg...). Hétfőn felfedeztem a várost (Karlsruhét), a kastélyt, teljesen véletlenül találtam meg, egész nap toronyiránt közlekedtem. Ez nem is nehéz az ún. Fächerstadtban, minden út (nem Rómába, hanem) a kastélyhoz vezet, sugárszerűen. A kastély nem nagy szám (szép, szép, de látszik, hogy a háború utáni újjépítés terméke), viszont a parkja esztétikus és gondozott, tele virággal (krokkuszokkal, nárciszokkal meg egy jácintszerű kék virággal − ezek olyan sűrűn nőnek, hogy nem is zöld a fű, hanem kék), ősrégi fákkal, szép tóval. A parkban van egy kék majolikaút, ennek mentén is lehet sétálni, kivezet a parkból, egészen a majolikamúzeumig, itt festett kerámiák vannak kiállítva − szerencsére az udvarban is, méteres kerámiakörték, félméteres kerámiacsigák stb., mert a múzeumba bemenni nem tudtam, ugyanis hétfőn minden zárva volt. Aztán vissza a parkba, két méter távolságból (közelségből) meglestem egy mókust, amint éppen egy kukát fosztott ki élelem után kutatva. (Egyébként nagyon sok a rágcsáló a városban, vasárnap éjjel az első élőlény, akivel/amivel találkoztunk, egy patkány volt; illetve egyik este egy egér cincogott át előttünk. A parkokban ki is van írva, galambokat etetni tilos, mert az eleség odavonzza a patkányokat... Hagyjuk is...) Körbesétáltam a tavat, aztán a botanikus kert felé vettem az irányt. Jót napoztam (mert a pálmaház szintén zárva volt sajnos).
3. nap
Stuttgartban jártunk. Remekül eligazodtam térkép nélkül is, megtaláltam a kastélyt, a kastélyparkot, az operát, a nagy sétálóutcát, a pályaudvart (nagy tiltakozások vannak amiatt, hogy az egészet le akarják rombolni és vinni a föld alá, ez a Stuttgart21-program elleni mozgalom), a piacteret, szép templomokat. Nem kevés időt töltöttem egy ötemeletes könyvesházban. Este a karlsruhei Badisches Brauhaus nevű étteremben helyi specialitást ettünk, Spätzlét és Maultaschét (tésztafélék).
4. nap Délelőtt ismét Stuttgart, felmentem a planetáriumhoz, szép kilátás nyílt a városra, hatalmasat sétáltam a hegyen. Aztán átautóztunk Ludwigsburgba. Megnéztem az óriási barokk kastélyt, gyönyörű-rendezett a parkja, az egész épületegyüttes "nagyon barokk", minden sok(k). Visszafelé megálltunk a ludwigsburgi arénánál, éppen baden-württembergi választások lesznek hétvégén, itt volt a CDU-s pártrendezvényen Angela Merkel kancellár, így ha már ott jártunk, beálltunk a sorba a 4500 fős arénánál, de tíz emberrel előttünk zárták be a kasszát... Érdekes esemény volt, a tiltakozók (a zöldek meg a linkek, azaz a baloldaliak) ott protestáltak az épület előtt, aztán amikor elkezdődött a rendezvény, és már nem voltak ott a CDU-sok, kézen fogták a gyereket, a tiltakozótáblákat betették a nejlonszatyorba, és szép csendesen elindultak hazafelé.
Otthon miért nincs ilyen interaktív múzeum? Este a Drogerie Markt alapítójával találkoztunk, előadást tartott, igen-igen érdekes közgazdasági elképzelésekkel (Grundeinkommen für alle, bedingungslos, azaz): mindenkinek, munkától-teljesítménytől függetlenül az alapszükségleteit fedező jövedelmet kellene kapnia, erre jöhetne rá a munkával megszerzett jövedelem. Werner professzor szerint így érhető el az igazi szabadság és a munkamotiváció. Nekem és a közönség több tagjának is az elképzelés kissé utópisztikusnak tűnt (petőfisen: Ha majd a bőség kosarából / Mindenki egyaránt vehet...). Mindenesetre olyan komoly ez az elmélet, hogy már (megvédett!) közgazdasági doktori disszertáció is született belőle.
6. nap Délután jártam a Schaugewächshausban és a botanikus kertben. Elbúcsúztunk Karlsruhétól, és Nürnberg-Erlangen felé vettük az irányt. Óriási dugókon átverekedve estére értünk csak oda, egy kedves barátnőnkhöz. Az erlangeni belvárosban betapastottuk a szánkat.
7. nap A rövid nevű Reichsparteitagsgelände nevezetű emlékhely-múzeum volt az első fontosabb programpontunk. Az egykori nürnbergi Reichstag-gyűlések helye az 1930-as években az NSDAP több millió résztvevőt vonzó, éves pártrendezvényeinek helyszíne lett. Itt készültek Leni Riefenstahlnak a monumentális felvonulásokat megörökítő felvételei, propagandafilmjei, a leghíresebb ezek közül (Triumph des Willens) a harmincas évek közepén Párizsban és Velencében is fesztiváldíjas film lett. A lenyűgöző méretűre tervezett, de be nem fejezett épületegyüttesben most egy múzeum működik, ahol a korszakról igen érdekes, sokstációjú kiállítás látható. Természetesen az audiovizuális kiállítást egy, a nürnbergi perrel foglalkozó terem zárja. A délutánt a belvárosban töltöttük, kávéztam egy, még Bochumban megismert, most Nürnbergben élő kedves barátommal, estére pedig egy új német film dukált, a címe: Almanya. Egy végtelenül szimpatikus, háromgenerációs török család (píszí: Familie mit Migrationshintergrund) történetén keresztül mutatja be a török migráció (utó)eseményeit. Csak egy epizód mutatóba: a hatvanas években családegyesítés címszó alatt a dolgozó apjához utazó, Németországba ötévesen eljutó kisfiú legnagyobb álma a Coca-Cola, ezt tükrözi vissza a film címének kólautánzó betűtípusa is. És még egy: az unoka, azaz a harmadik generációs kisfiú (apja török, anyja német; csak németül beszél, törökül már nem) problémája, hogy német-e vagy török, anyukája szerint mindkettő, de az iskolai fociban a török vagy a német csapatba kell állnia, vegyes nincsen... Ajánlom a filmet.
8. nap Hazaút.
|