Nyelvmentor
2014. október 19. vasárnap, 10:25

A Partiumi Keresztény Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékének meghívására
2014. október 17-én netnyelvészeti ismeretekről előadást és szemináriumot tartottam Nagyváradon, a Nyelvmentor program keretében.

A péntek délutáni szakmai eseményen nagyszámú érdeklődő hallgatóságnak tarthattam előadást, a szeminárium sok-sok feladatában a nagyváradi diákok lelkesen vettek részt. Beszéltem a generációs különbségekről, a netnyelvészet mint részdiszciplína történetéről, főbb vizsgálati területeiről, a kutatott tárgy megközelítési módjairól és elnevezéseiről, a digitális korszak legfőbb, a szöveget érintő kulturális jellegzetességeiről. Felvillantottam kutatási lehetőségeket a netpragmatika, a vizualitás és verbalitás kapcsolata, illetve a digitális kommunikáció lexikai sajátosságainak elemzése területéről.

Nagy sikert aratott a Békés Márton által kitalált hapax legomenon (vagy már neologizmus?) a szelfi (selfie) szó magyarítására: az öncsi (a programban részt vevő hallgatók már az előadás estéjén posztoltak is egy öncsit a Facebookon).

 

A Nyelvmentor program kétfázisú rendezvénysorozat: a program első részében romániai és magyarországi nyelvészek tartanak előadást a nagyváradi egyetemi hallgatóknak (és minden érdeklődőnek), a második fázisban a hallgatók és oktatók a Bánság és a Partium középiskoláiban (Arad, Nagyvárad, Szatmár, Temesvár) tartanak iskolai anyanyelvi órát a megszerzett ismeretek alapján.
A program ötletgazdája és koordinátora: Magyari Sára.

 

Az előadáson készült fényképek

A programról

 

 

cikk nyelvmentor kis

 

Keresés

Google-ajánlat